HACIAHMET BABA TÜRBESİ HİZMETE AÇILDI - T.C. Horasan Belediye Başkanlığı Resmi Web Sitesi

HACIAHMET BABA TÜRBESİ HİZMETE AÇILDI

Seyyid Hacı Ahmed Baba Hz.
Seyyid Hacı Ahmed Baba, Peygamberimiz’in (sav) Huseyni nesebinden torunudur. 1792 yılında Van’dadunyaya gelmistir. Babasının adı, Yusuf-u Naili’dir. Annesinin adı bilinmemektedir. Anne ve babası Berzenci seyyidlerindendir. Onun da babası Seyyid Ahmed-i Selimullah-i Suleymani Hazretleri olup, Irak-Suleymaniye’de Seyyid Ahmed-i Kaki diye meshurdur. Turbesi ve dergahı halen ziyarete acık ve cok bakımlı bir durumdadır.
Seyyid Ahmed-i Kaki Suleymani hakkında Bursalı Tahir Bey’in 3 ciltlik “Osmanlı Muellifleri” isimli eserinin 1. cildinde Seyhler Bolumu’nde bilgi vardır. Seyyid Hacı Ahmed Baba’nın kendisinden yasca buyuk Muhammed Baba isminde bir de ağabeyi vardır. Yusuf-u Naili Hazretleri’nin turbesi, Van Hosab (Guzelsu) kalesinin eteğinde olup, Arap Baba ismiyle tanınmaktadır.
Cağının alimleri tarafından “gavs-ı azam”lığı hususunda ittifak edilen Seyyid Hacı Ahmed Baba’nın hayatı kerametlerle doludur. O donemin mesayıhı Seyyid Hacı Ahmed Baba icin (Keramet-i Bahire) “Keramet denizi” demislerdir.
Seyyid Hacı Ahmed Baba ve İstanbul Yılları:
Her insanın, her toplumun ve her ulkenin kendine sır olan bir kaderi vardır. Dunya uzerinde henuz
hicbir insan yaratılmamısken, her insanın gelecekte neler yasayacağı, bir ulkenin hangi olaylara sahit olacağı, bir toplumun gecireceği evreler ve bu gibi her olay Allah katında tum detayları ile belirlenmistir. Ancak insanlar, onceden belirlenmis, Allah katında yasanmıs ve hatta bitmis olan bu olayların hicbirinden haberdar olmazlar. Bunları ancak yasadıkca gorur ve bilirler. Dolayısıyla gelecek insanlar icin gaybtır, yani bilinmezdir. Diğer bir ifade ile insan bir yolcudan baska nedir ki; alemi ervahtan, (ruhlar aleminden) rahm-ı
madere, (ana rahmine) doğumla dunya sahnesine, olumle alemi berzah’a (kabir alemi) ve nihayet sonsuz aleme…
Kalbini Zikir ile, kalıbını da fikirle tamir edip güzelleştir. Gayen su üstünde yürümek, havada uçmak olmasın. Bunları balıklar ve kuşlar da yapıyor. Himmet kanatlarıyla sonsuzluklara uçabiliyor musun ? Sen ona bak...
 
(SEYYİD AHMED ER RUFAİ HZ.)
Torunu Seyyid Hacı Mevlud Baba derdi ki;
“Ahmed Baba, henuz buluğa erdiği yıllarda, baba ocağından (Van, Hosab6) ayrıldıktan sonra Đstanbul’a
yaptığı seyahat sırasında, Anadolu’daki bircok dergaha uğramıs ve onların seyhleri ile gorusme fırsatı bulmustur. İstanbul’da uzun sure kalmıs, muhtelif dergahlarda tasavvufi eğitim almıs, bilgi ve gorgusunu artırmıstır. O gunun sartlarında deve ve at kervanları ile yaya olarak sadece gidisi altı ay suren hacc yolculuklarına katılmıs, donemin Nakibu’l-Esraf’ı7 aracılığı ile Saray’a davet edilip, Sultan II. Abdulhamit Han’la gorusmustur. Seyyid Hacı Ahmed Baba’nın ifadesi ile ‘yedi evliya gucunde’ olan Abdulhamit Han, Ahmed Baba’ya Mesayıh-i Meclis’te gorev teklif etmis, ancak Seyyid Hacı Ahmed Baba, manevi tayininin Sark’ta (Pasin’de) olduğunu belirtip huzurdan ayrılmıstır”.
Dönemin müftüsü Solakzade Efendi ve Yetim Efe gibi zatların başkanlığında Hacı Ahmet Baba hâlen ibadete açık olan Erzurum Ulu Camiinde imtihan edilir. Kerim Baba, yan tarafta rabıta yapmaktadır.

Sorulan soruların cevaplarının Hacı Ahmet Baba’nın önündeki yeşil rahle üzerinde siyah ciltli bir kitaptaki sayfaların açılıp cevaplarının verildiğini görür.
Hacı Ahmet Baba, bu sırra şahit olan Kerim Baba’yı kapat gözünü diyerek, perdeler. Sorulan her soru, Kitap, Sünnet, İcma, Kıyas adlı İslami kitapların doğrultusunda cevaplandırılır.
Böylece Hacı Ahmet Baba ve ekibi, huzurunda bulunan Solakzade Hazretleri tarafından evine davet edilir. Hacı Ahmet Baba’ya, “zikrullah yaparsanız çok memnun oluruz” der. Halka kurulur. Zikir yapılır. Mevsimin kış olması sebebiyle, zikir yapılan odada soba yanmaktadır. Sobanın üzerindeki su dolu ibrik, sıcaklığın tesiri ile kaynayıp kapağı dikkat çekici sesler çıkarmaktadır. Hacı Ahmet Baba, elini kapağın üzerine koyup, kendine özgü hitap üslubuyla:
“Deginan, sükût dur! İhvanın halvetini bozuyorsun” der.
Ve kaynayan ibriğin sesi kesilir. Orada bulunanlar, dokunmak suretiyle ibriğin suyunun soğumuş olduğunu fark ederler. Kendi kendilerine:
“Bu da Baba Hazretleri’nin kerametlerinden olsa gerek” derler.


Başkanımız

İlgili Konular

Etkinlik Takvimi

PztSalıÇrşPrşCmCmtPzr
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
<<Aralık/2019>>

Hava Durumu

Duyuru Panosu

Güncel Anket - Arşiv

Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Copyright © 2016 Tüm hakları saklıdır. Hiçbir bilgi yada resim izinsiz kopyalanıp kullanılamaz.. - Tasarım: Bilgi İşlem