HORASAN’DA BETON SIVAT DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ - T.C. Horasan Belediye Başkanlığı Resmi Web Sitesi

HORASAN’DA BETON SIVAT DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi sorumluluk alanında bulunan bölge illerinde; meraya dayalı hayvan yetiştiriciliği alanında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların verimliliğini artırmak ve hayvanların su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılan ‘sıvat’ların (hayvan sulağı) dağıtımına Horasan'da başlandı.

Horasan ilçesindeki Büyükşehir şantiyesi bahçesinde gerçekleştirilen ve Horasan’ın kırsal mahalleleriine ilk etapta 60 adet olarak dağıtılan sıvatlar, düzenlenen programla muhtarlara teslim edildi. Teslim alınan sıvatlar, Horasan Belediyesine ait iş makinları tarafından muhtarların getirdiği traktörlerin römorklarına yüklenerek, yerleştirilmek üzere meralara gönderildi.

Sıvat dağıtım programına ,Erzurum Büyükşehir Belediye İl Encümenleri, Horasan Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Aydın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sinan Ayhan ile köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi yetkilileri, Türkiye’de mera arazisi varlığı bakımından Horasan’ın önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, sıvatların önemine vurgu yaptı. Kalkınma yetilisi, meralardaki hayvanların temiz su içebilmesi ve hastalıklardan korunması amacıyla dağıtılan sulakların hayırlı olmasını temenni ederek şöyle konuştu, "Hayvanların daha temiz ve sağlıklı su ihtiyacını karşılama adına bu tip projeleri destekledik. 2015 yılı içerisinde 14 ilimize toplam 9 bin 30 adet sıvat dağıtılması hedeflenmekte olup toplam imalatın yüzde 24’ünü Erzurum’a vermeyi planlamaktayız. Konuyla ilgili ilave talepleri ise önümüzdeki yıl karşılayacağız. Kırsal alanda halkımız geçimini hayvancılıkla ve tarım ürünleri elde ederek sağlamaktadır. Bunları yaparken tabi daha çok üretmemiz lazım, birim maliyetlerin daha aza indirilmesi lazım ki verimli, kazançlı olsun. Bu anlamda merada otlatılan hayvanların su ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. Çünkü ot kadar su da önemlidir. Enerjisini alan hayvan, günde birkaç defa 3-4 kilometre aşağılara inerek su ihtiyacını karşılamakla aldığı bu enerjiyi yolda kaybetmektedir. Bu sıvatlar bölge hayvancılığına önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Daha sonra söz alan, Horasan Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Aydın, Horasan’daki meraların kullanıldığını belirterek, “Hayvanların beslenmesinde meracılık büyük önem arz etmektedir. Meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması da bu beslenme zincirinin çok önemli bir parçasıdır. DAP İdaresi tarafından 60 adet beton sıvat ilçemize tahsis edilmiştir" dedi.Başkanımız

İlgili Konular

Etkinlik Takvimi

PztSalıÇrşPrşCmCmtPzr
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
<<Aralık/2019>>

Hava Durumu

Duyuru Panosu

Güncel Anket - Arşiv

Yenilenen Web Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Copyright © 2016 Tüm hakları saklıdır. Hiçbir bilgi yada resim izinsiz kopyalanıp kullanılamaz.. - Tasarım: Bilgi İşlem